10 nejoblíbenějších svatebních tradic

Svatební tradice a zvyky provázejí svatby již po staletí a to od zasnoubení po samotný svatební obřad. Některé z nich jsou známé po celém světě, jiné jsou pouze lokální, všechny ale mají stejný úmysl – přilákat do života novomanželů štěstí a hojnost a odehnat nemoci nebo strádání. Je jen na Vás, které ze svatebních tradic se rozhodnete dodržet a které nikoli. My Vám přinášíme 10 nejoblíbenějších svatebních tradic.

Svatební šaty

Nevěstiny šaty, tradičně bílé, jsou symbolem nevinnosti. I přes řadu módních trendů se tato tradice stále drží, z pověr také vyplývá, že by nevěsta neměla mít šaty modré ani fialové, ty mohou být předzvěstí modřin v manželství.

Kromě bílých šatů by nevěsta měla dodržet čtvero zásad, které by měla mít při svatebním dni na sobě: něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého. Něco nového představuje nový začátek, něco starého (tradičně rodinný šperk) symbolizuje zanechání starého života a pokračování rodu. Něco půjčeného (sponka do vlasů, svatební šaty) má nevěstě přinést do manželského života štěstí a něco modrého je symbolem čistoty a věrnosti (obvykle podvazek, mašlička na něm).

Součástí svatebních šatů také může být svatební závoj. Tradice svatebního závoje sahá až do starověku, kdy lidé věřili, že závojem odeženou zlé duchy.

Snubní prsteny

Kolem snubních prstenů se praví celá řada tradic a pověr. Faktem je, že prsteny připomínají manželům po zbytek jejich život svatební den. Tento prsten je symbolem lásky, která je nerozlučitelná, jakož i slib věrnosti, který nemá začátek, ani konec. V minulosti se o výběr prstýnků staral pouze ženich, dnes už bývá volba obvykle společná. Častým zvykem je také, že prstýnky novomanželům platí nevěstini rodiče.

Svatební kytice

Málokdo asi ví, že svatební kytici by měl nevěstě donést ženich ve svatební den a v tento moment jí má nevěsta poprvé spatřit. Z mnohých filmů ale dobře známe tradici házení svatební kytice. Tento zvyk se ne vždy dodržuje, celá řada nevěst nechce o svojí kytici přijít. Smysl házení kytice spočívá v tom, že svobodná dívka, která nevěstinu kytici chytne se bude jako další vdávat. Pokud tento zvyk chcete dodržet, ale nechcete o svojí kytici přijít, doporučujeme Vám nechat si vyrobit jednu menší kytici navíc, kterou můžete v klidu svobodným kamarádkám hodit.

Svatební družičky

Nevěstinými družičkami se stávají svobodná děvčata. Jejich úkolem je dle tradic zmást zlé duchy, které chtějí unést nevěstu. Z toho důvodu dostávají družičky šaty podobné nevěstě, aby mohly duhy poplést.

První pohled na nevěstu

Další ze zvyků, kterou jistě všichni známe. Ženich nesmí vidět ve svatební nevěstu dříve, než u oltáře. Tento zvyk má zajistit novomanželům šťastné manželství. Ženich do poslední chvíle nevěstu nevidí, dokonce v ideálním případně vidí jako první nevěsta ženich a až poté on ji. Tuto tradici Vám doporučujeme dodržet, protože moment, kdy se snoubenci vidí ve svatebním oblečení poprvé, je nezapomenutelný.

Házení rýže

Po svatebním obřadu svatebčané utvoří svatební špalír, tedy uličku, kterou novomanželé musí projít. Při tomto průchodu na svatebčany bývá házena rýže, jako symbol plodnosti. Tento zvyk ale často podléhá omezení, na některých místech je zákaz házení rýže i konfet. Někdy je při tomto používán také bublifuk, ale zde doporučujeme ještě větší opatrnost, některý bublifuk dokáže zanechat nehezké skvrny na oblečení, obzvláště pak na bílých svatebních šatech.

Koule na noze, chomout

Jedná se o tradice, které probíhají po svatebním obřadu. Ženichovi kamarádi a příbuzní přivazují ženichovi k noze železnou kouli. Ženich poté má možnost se ze svých mladistvých hříchů vykoupit nebo dostává pilku na železo a může se pokusit zámek přepilovat. Kromě toho se ženichům často nasazuje koňský chomout. Ten symbolizuje to, že manželství je někdy velmi těžké a je nutné v něm táhnout spolu.

Zametání střepů

Svatební zvyk, který nevynechají snad žádní novomanželé u nás. Talíř obvykle rozbíjí před novomanželi personál restaurace nebo majitel cateringu, a to jako uvítání na svatební hostině. Nevěsta a ženich následně dostanou smetáček a lopatku a musejí společně střepy zamést. Ptáte se jaký význam má tato tradice? Že střepy přinášejí štěstí víme již od pradávna. Rozbité zrcadlo sice prý přináší sedm let smůly, ale střepy z rozbitého talíře jsou symbolem štěstí. V historii se navíc věřilo, že zvuk talíře tříštícího se o podlahu odhání od svatby zlé duchy.

Rozbíjení talíře často také předchází přípitek, kdy jsou nevěstě a ženichovi nabídnuty dvě skleničky – v jedné voda, v jedné alkohol. Pokud si ženich vybere skleničku s alkoholem, je to prý znamení, že se často po večerech nebude zdržovat doma.

Společná polévka

Svatební hostina začíná společným slavnostním přípitkem, u kterého mají proslov někteří svatebčané. Proslovu se nejčastěji ujímají tatínkové a svědci. Po přípitku dostává nevěsta a ženich společný bryndák a podává se polévka. Společné jezení polévky, kdy se novomanželé vzájemně krmí polévkou, představuje spolupráci v manželství a rovnoměrné dělení.

Únos nevěsty

Dnes již často vynechávaná tradice představuje odloučení nevěsty od rodičů. Svatebčané unášejí nevěstu, ženich ji poté musí hledat, najít a zaplatit za ní výkupné. Důvodem, proč tato tradice není často dodržovaná je to, že pokud ze svatební hostiny odejde nevěsta, ženich a několik svatebčanů, často se tak pokazí zábava. Dále při únosu nevěsty hrozí, že někoho ze svatebčanů napadne řídit pod vlivem alkoholu a další komplikace. Pokud o únos nevěsty skutečně stojíte, je třeba jej dobře naplánovat a zbytečně jej neprotahovat.

Nelíbí se Vám některá tradice? To vůbec nevadí. Vaše svatba je jen Vaše a tedy jen Vy rozhodujete o tom, jaký bude průběh Vašeho dne D. Nezapomínejte, že se jedná pouze o tradice, zvyky nebo pověry. Rozvodem skončilo i mnoho manželství, kde byl rozbit talíř, nebo kde bylo na novomanžele nasypáno dostatek rýže.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *