a

Jak zvolit svatebního fotografa

Čeká vás v letošním roce váš „Den D“ a vy řešíte, co vše je nutné mít zajištěné předem? Na seznamu se vám jistě objeví svatební fotograf. Jedna z nákladnějších položek, která ale zajistí, že si svoje jedinečné svatební momenty uchováte po celý život.

 

Svatební fotografie rozhodně není dobré podceňovat, spoléhat se na to, že nás vyfotí strýček nebo, že jistě budou všichni svatebčané fotit na svoje mobilní telefony. V tomto případě totiž riskujete velké zklamání. Jistě sice získáte několik krásných fotografií a vtipných momentek, ale profesionální fotky zkušeného svatebního fotografa vaše rodina nenahradí.

 

Na co se tedy zaměřit při výběru správného svatebního fotografa?

Jako první si musíte stanovit, jakou část dne s vámi bude fotograf trávit. Je možné si zajistit fotografa na celý svatební den, tedy od příprav nevěsty a ženich, zdobení vozů, svatební obřad, exteriérové fotografie novomanželů, až po svatební hostinu a následnou zábavu, včetně momentek z průběhu celého. Samozřejmě ale toto není pravidlem a je možné se s fotografem domluvit pouze na určitou část vašeho dne. Toto rozhodnutí může být ovlivněno také cenou, kdy v případě nižšího svatebního rozpočtu jsou často voleny varianty focení pouze na svatebním obřadu a několika aranžovaných fotografií novomanželů a svatebčanů. Pro tyto aranžované, obvykle exteriérové fotografie je nutné počítat s časem zhruba 60 minut a je dobré je naplánovat vzhledem  ke světlu na odpolední hodiny (fotky v poledne obvykle nedopadnou moc dobře).

a a a

Dalším bodem je kvalita fotografií. Při výběru fotografa chtějte vidět jeho dosavadní portfolium a fotografie z dalších svateb. Kromě stylu fotografií se vám musí také zamlouvat jejich zaostření, barevnost, kvalita retuše nebo úprav (některé fotografie jsou často dodávány v černobílé, sépiové nebo v dalších barevných filtrech). Kvalita se u fotografií může odrážet také na vybavení fotografa. Není sice pravidlem, že dražší fotoaparát vytvoří krásnější fotky, ale myslete na to, že například svatba v šeru zámecké kaple bude vyžadovat techniku pro horší světelné podmínky. Fotograf by měl také disponovat náhradním fotoaparátem, kdyby totiž došlo k situaci, kdy se mu jeho vybavení porouchá, je dobré mít záložní plán. S fotografem je dobré si současně předem domluvit předání fotografií – termín i způsob (DVD, internetová úschovna, USB disk apod.).

 

Někteří fotografové jsou schopní vám nabídnout také služby navíc. Může se jednat například o služby druhého fotografa na svatbě, tedy velmi praktickou věc, která ovšem představuje další finanční zátěž. Moderním prvkem na svatbách je i fotokoutek. Fotograf doveze na předem domluvený počet hodin fotokoutek s rekvizitami a na místě také vytiskne předem stanovený počet fotografií. Fotokoutky mohou být s obsluhou nebo samoobslužné. Trendem je také předsvatební nebo zásnubní focení. Tyto fotografie jsou často využívány pro svatební oznámení a další svatební grafiku. Pokud tyto fotografie využijete, rozhodně vám focení před svatbou doporučujeme, vyzkoušíte si tak skvěle svého budoucího svatebního fotografa.

 

A malá rada na závěr. Pokud chcete mít skutečně krásné vzpomínky v podobě emotivních fotografií, vybírejte fotografa také srdcem a podle sympatií. Fotograf se stane nedílnou součástí svatebního dne a musí tak pro nevěsta i ženichu být příjemnou a důvěryhodnou osobou. Nesvěřte svoje svatební fotografie do rukou někomu, u koho nejste přesvědčeni, že je pro vaší svatbu tím pravým.

 

Nezapomínejte, svatební den se opakovat nedá a fotografie z něj jsou nenahraditelné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *