Rozvrhněte si správně každou korunu

Svatební rozpočet

Svatební rozpočet je pro mnoho z nás otázka číslo jedna, když přijde řeč na svatbu. Připravili jsme si proto pro vás malý manuál, jak si správně nastavit svůj svatební rozpočet, tak pojďme na to.

Před svatbou

Nejprve je třeba reálně si vyhodnotit svoje vlastní finanční možnosti a případně započítat pomoc rodičů nebo další blízkých. Zde můžete být často ovlivněni také různými tradicemi, jednou z nich je například to, že rodiče často platí prstýnky, nebo, že rodiče nevěsty platí hostinu a podobně. Někteří snoubenci také kalkulují s penězi, které dostanou svatební darem, ale zde doporučujeme být opatrní, nikdy nemůžete počítat s žádnou přesnou částkou.

Prvním krokem před svatbou může být výroba svatebních oznámení. Možností je celá řada a proto samozřejmě i cena může být velmi různorodá.

Dalším počátečním nákladem je rezervace prostor pro obřad a hostinu, spojená s obvyklou zálohou. Pokud se obřad koná na úřadě v úřední den, zpoplatněn není, v ostatních případech ale zpoplatněn je. Dále je předem potřeba objednat výzdobu, květiny, svatební dort a sladkosti (u výslužek nezapomínejme na krabičky) a další drobnosti, kde musíte počítat se zálohou, kterou po vás výrobci budou pravděpodobně požadovat.

Dokumentace svatby

Svatební fotograf a kameraman patří mezi neodmyslitelné součásti svatby, zachycuje všechny kouzelné momenty, které si následně můžete po celý život připomínat. Prvotní otázka, kterou si musíte zodpovědět je, jak dlouho budete chtít tyto osoby mít na své svatbě. Na základě toho mají obvykle fotografové i kameramani nastavený ceník, který může začínat pouhou dokumentací svatebního obřadu a končit zaznamenáním celého svatebního dne. Nezapomeňte také na využití možností moderních technologií, v kurzu je například využití dronů.

Oblečení

Svatební šaty tradičně představují největší položku v této kategorii. Je ovšem na každé nevěstě, zda bude chtít originální ušité šaty nebo šaty půjčené z půjčovny. Podobný problém řeší ženich, který může využít oblek, který již má doma, koupit si oblek nový, nechat si jej ušít, či půjčit z půjčovny. Dle oblečení je také třeba zajistit vhodné doplňky, obuv a šperky. Nevěsta si současně obvykle zajišťuje svatební účes a líčení.

Významnou položkou svatebního rozpočtu jsou snubní prstýnky. Jejich cena se odvíjí od velikosti a materiálu. Kromě klasického žlutého zlata je dnes využíváno také zlato bílé a růžové, stříbro i chirurgická ocel. Dámské prstýnky jsou obvykle doplněny kamínky, které rovněž mohou ovlivnit cenu (zirkon, briliant, diamant).

Svatební oblečení vybírejte dostatečně dopředu
Svatební oblečení vybírejte dostatečně dopředu

Svatební hostina

Prvním místem, kde svatebčané očekávají drobné pohoštění je místo, odkud svatební průvod vyjíždí, tradičně dům nevěstiných rodičů. Další drobné pohoštění je obvykle přítomno po obřadu, když svatebčané čekají během focení nevěsty a ženicha.

Svatební hostina je výraznou položkou vašeho rozpočtu
Svatební hostina

Hlavní položkou celého svatebního rozpočtu je ale svatební hostina. Rozhodující je forma hostiny. Hostina doma na zahradě může vyjít sice finančně nejlíp, ale za to je třeba zajistit obsluhu a často se tak zapojuje do práce celá rodina, která je tímto ochuzena o zábavu. Další možností je hostina v restauraci, zde můžeme velmi obecně počítat s částkou 1.000 Kč/osoba/jídlo a asi 500 Kč/osoba/pití. Častým je také využití cateringové společnosti, kde je cena sice obvykle nižší, ale je potřeba počítat také s nákladem na obsluhu.

A aby nebyla svatební hostina nuda, počítejte také se zajištěním svatebního DJ nebo kapely, případně obou z nich.

Pokud si nevíte se svým rozpočtem rady, nebojte se kontaktovat svatební koordinátorky, mohou Vám se všemi položkami rozpočtu pomoci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *