Už víte termín svatby?

Jak vybrat datum pro Váš den D?

Snad každá žena už jako malá dívka snila o své dokonalé svatbě. Perfektně padnoucí šaty, překrásná výzdoba, velkolepá hostina a milující muž, to vše je podmínkou. Jak ale vybrat správné datum? Každé roční období má své kouzlo…

Pohádková zima (prosinec – únor)

Toto období je jedním z nejvíce opomenutých termínů pro svatbu. Ale proč? Zima má své kouzlo, vše se skrývá pod bílou peřinou, příroda utichla, všude vládne klid a mír. Vzpomeňme si na pohádku Tři oříšky pro Popelku, kde přijede krásná Libuše Šafránková, co by Popelka zachumlaná do kožešin, na bílém koni. No nezní to přímo kouzelně?

Květinová jarní svatba (březen – květen)

Svatba na jaře je plná svěží a nové energie, příroda se probouzí k životu. Spousta pastelových barev, jemných vůní a rozkvetlých květin, ideální období pro romantické duše a milovníky květin. Jaro totiž nabízí širokou paletu sezónních květin, které vám rozzáří celou svatbu.

Teplá letní svatba (červen – srpen)

Toto období je jednoznačně pro svatbu nejoblíbenější. Každý chce mít krásné počasí a letní měsíce tomu napomáhají, sluníčko zachází až v pozdních hodinách, takže se můžete těšit na teplé večery, dlouho jasnou oblohu a dokonalé světlo pro svatební fotky. A pokud jste příznivci venkovních svateb, tak léto je pro vás ideální volbou

Barevná podzimní svatba (září – listopad)

Červená, žlutá, oranžová a celá škála barev doprovází podzim a proto i Vaše svatba bude v tomto ročním období hrát všemi barvami. Tento čas je ideální pro svatbu v přírodním stylu. Jednoduchost, spousta pozitivní energie a poslední paprsky hřejivého slunce vás budou provázet celým svatebním dnem.

Pokud tedy máte již vybrané vhodné roční období a společně jste probrali všechna pro a proti, je tedy nejvyšší čas začít řešit i praktickou stránku věci a tou je matrika. Jak tedy zamluvit termín na matrice?

 

Svatba na úřadě či mimo obřadní síň? Tak jako tak musíte sledovat sňatkový kalendář matriky. Každá matrika a tím pádem každá obec, nebo část města si svá pravidla vytváří sama, takže rady budou velmi obecné.

 1. Najděte si místo svatby, které by se vám líbilo
 2. Zjistěte, ke které městské části, nebo obci patří a dohledejte kontakt na obecní úřad či matriku
 3. Zavolejte na výše zmíněnou matriku a zeptejte se, jak probíhá rezervace termínu svatby

Dle zákona musí oddávat matrika příslušného místa, ale je možné, aby oddávala i osoba, která má k oddání pravomoce, tudíž na sňatku nemusí být matrika vůbec zastoupena.

Když budete mít štěstí a matrika k vám bude vstřícná, tak si stačí zamluvit termín po telefonu a vše ostatní za vás vyřeší. Důležité je však vědět, že pouze telefonická rezervace nestačí. Tak či tak se bude muset minimálně jeden ze snoubenců na úřadě objevit osobně a přinést s sebou své i partnerovi doklady. Budete potřebovat:

 • Občanské průkazy
 • Rodné listy
 • Dotazník k uzavření manželství – vyplněný a oběma podepsaný
 • Peníze na zaplacení poplatku za obřad (cena se pohybuje různě na jednotlivých úřadech, ale pokud ani jeden z vás není cizinec 2 000 Kč bude stačit)

Jiné matriky vás pravděpodobně odkáží na jejich webové stránky, kde naleznete seznam termínů pro jednotlivé měsíce. Vyberte si termín sňatku. Pokud chcete svatbu na úřadě, hledejte termíny označené jako „Obřad na úřadě“. Pokud chcete, aby za vámi zástupce matriky dorazil mimo úřad, hledejte pod označením „Mimo obřadní síň“. Pak už stačí si vybrat termín a buď po telefonu, nebo osobně ho zamluvit.

a

Nejhorší, co se vám může stát je to, že matrika vypisuje termíny obřadů až pár měsíců předem. Například pokud chcete mít svatbu v srpnu, je možné, že ještě na konci ledna nebudete mít vypsané termíny. Je tedy několik možností, jak problém řešit:

 • Změňte termín svatby na bližší měsíc, který už má vypsané termíny
 • Změňte místo obřadu někam, kde je matrika přívětivější
 • Nechte se oddat v kostele
 • Nechte se oddat církevním hodnostářem, který oddává i mimo vysvěcená místa
 • Riskněte to a kontrolujte, kdy bude vypsán termíny pro váš měsíc svatby a pak si ho na úřadě zarezervujte.

 

Jedna z možností je také se vzít na úřadě se svědky a pak mít klasický obřad s “hercem”, tahle varianta je sice poněkud nevšední, není však nereálná. Díky této variantě můžete zažít vtipný, či velice osobní a emotivní obřad.

Při vybírání termínu svatby si dejte pozor na to, že většina matrik oddává pouze v sobotu. Každý obřadní den tak matrika stihne oddat pouze 3-4 páry, což je pouze 15 párů měsíčně, takže nečekejte na poslední chvíli a rezervujte si svůj termín obřadu co nejdříve. Větší opatrnost věnujte pro svatby mimo obřadní síň, protože ty se většinou konají pouze jeden den v měsíci. Musíte v tomto případě být tedy velice flexibilní.

Vždy myslete na to, že od data svatby se vše ostatní odvíjí, proto není dobré ho podcenit a vše řádně zvážit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *